Kolekcja monet - początki i podstawy cz.1

Czym jest kolekcjonerstwo?

Numizmatyk to pasjonata, posiadający pasję a pasja to sens, sens życia, który nas mobilizuje i pozwala nam odsapnąć od codzienności i wyciszyć się, ale czym jest zbieranie monet?  To podróż w czasie. Im bardziej Cię to wciągnie tym dalej się cofniesz i dokładniej poznasz całą historię, którą przeszedłeś wraz z reliktami minionych epok. Reliktami, które stworzono po to aby uprościć ludzkie życie i aby stały się częścią ich codzienności. Od tych metalowych krążków i papierków zależało ludzkie życie. Stanowiły pewnego rodzaju hierarchię, która niestety obowiązuje po części do dziś. Tysiąclecia ludzkiej historii, którym towarzyszył wszelaki pieniądz zmieniający się z roku na rok. To on i ludzie panujący ukształtowali dzisiaj.Podstawy

Numizmatyk musi mieć wiedzę o tym co zbiera bo nie wystarczy mieć kolekcję nawet taką za kilkaset tysięcy aby móc nazywać się numizmatykiem. Podstawą są oczywiście książki - literatura. Jednak w dzisiejszych czasach trudno o katalog w przystępnej cenie.
Poniżej prezentuję wam najlepszą według mnie literaturę numizmatyczną."Katalog podstawowych typów monet i banknotów Polski oraz ziem historycznie z Polską związanych" to można powiedzieć biblia numizmatyka. 17 tomowa "encyklopedia" po świecie numizmatyki polskiej od początków. Książka stworzona przez jednego z największych numizmatyków w historii Polski - Edmunda Kopickiego, który niestety zmarł w czerwcu tego roku w wieku 93 lat. To był skromny i wielki człowiek. Można kupić wszystkie tomu za około 1 500 złotych lub wybrać sobie z tomów ulubiony okres i kupić za mniej więcej 20 do 70 złotych.
"Ilustrowany skorowidz pieniędzy polskich i z Polską związanych" to kolejne wielkie dzieło Kopickiego, w którym uzupełnia braki i opisuje nowości.
"Monety Zygmunta III Wazy" to kolejne wielkie dzieło Kopickiego. Skupione na jego panowaniu jest najdokładniejszym spisem monet z okresu jego panowania.

Kolejne wspanałe opracowanie to "Katalog monet polskich". Głównym autorem był Czesław Kamiński, który również należy do największych numizmatyków. Każdy tom pisał z innym specjalistą w dziedzinie numizmatyki danego okresu. Miłe dla użytkownika i lubiane katalogi.

"Ilustrowany katalog monet polskich" i "Ilustrowany katalog banknotów polskich" to kolejne słynnne dzieła Kamińskiego, które wydawał co roku z aktualizacją. "Katalog monet Stefana Batorego" Janusz Parchimowicz i Mariusz Brzeziński. Wspaniały katalog!
Stworzony przez kolejnych dwóch wielkich numizmatyków. Przejrzysty, dokładny, drogi i estetyczny.Kolejny tego samego typu wspaniały i drogi katalog "Monety Stanisława Augusta poniatowskiego"
Autorstwa Janusza Parchimowicza i Mariusza Brzezińskiego.Kolejne wielkie dzieło Pana Janusza uważane dziś za aktualnie najdokładniejsze opracowanie monet polskich od Zygmunta II Augusta do dziś z wyłączeniem Zygmunta III Wazy.
" Monety Rzeczpospolitej Polskiej 1919 - 1939" kolejne wspaniałe wydanie.


Genialne katalogi Pana Czesława Milczaka o czym przekonacie się tu KLIKDwa genialnie opracowane w estetyczny i przejrzysty sposób niewiele różniące się od siebie katalogi Pana Parchimowicza.Genialny katalog trojaków Polskich napisany przez wielkiego wówczas 94 letniego Zbieracza tego nominału Tadeusza Igera. Więcej tutaj KLIK

To oczywiście tylko namiastka świetnych katalogów, lecz my musimy przejść do kolejnego tematu.

Przechowywanie, spis katalogowy zbioru

Gdy posiadamy już niezbędną wiedzę i rozpoczynamy gromadzenie zbioru musimy pamiętać, że monet nie należy przechowywać w byle czym. Moneta to metalowa blacha, którą człowiek wytopił, wyklepał, wyciął i wybił lecz nie możemy zapominać o tym, że metalem będzie zawsze a metal ma jedną wspólna cechę. Wszystkie metale poza Palladem. Platyną i Złotem z czasem pokrywają się nalotem tak zwaną patyną. Patyna ma dwa główne typy. Taka, która dodaje monecie charakteru i wartości (szlachetna patyna zazwyczaj czarna lub szara) i ta, która niszczy monetę wżerając się w jej powierzchnię (gryszpan, argent itp.). Aby uniknąć zniszczenia numizmatu należ przechowywać go w odpowiednich warunkach. Oto podstawowe sposoby przechowywania numizmatów.

Albumy i klasery

To dość dobre rozwiązanie. Monety ładnie się prezentują i są poukładane według naszej inwencji twórczej. Jednak nie polecał bym trzymać w nich monet o wartości powyżej 50 złotych dłużej niż ok. 4 miesiące, gdyż plastikowe przegródki sprzyjają rozwojowi szkodliwej niszczącej patyny.
Ja trzymam w nich tylko pospolite PRL, obiegówki ze świata i 2 złotówki okolicznościowe.Holdery


To również dobry sposób na przechowywanie jednak plastik znów może wywołać korozję monety.
Mają one mnóstwo zwolenników, istnieją na nie albumy i różnego rodzaju kasety.


Kapsle itp...


Wspaniały sposób na przechowywanie. Monecie nic nie grozi, jest wyeksponowana, istnieją albumy na kapsle, mieszczą się na paletach do ekskluzywnych kaset.

GradingJest to proces, w którym moneta zostaje zweryfikowana pod względem zachowania i zamknięta hermetycznie. Nic nie może się stać z taką monetą.

Kasety


Najlepszy i najbardziej ekskluzywny sposób przechowywania monet jednak szufladki powinny być z drewna lub plastiku. Kasetki kosztują od 100 do ponad liku tysięcy złotych więc są kilkaset razu droższe od jednego holdera.

Mój sposób

Ja powracam do pradawnego sposobu w przypadku monet Polski królewskiej - kopertkowania.
Zamykam monety w papierowych kopertach własnoręcznie robionych, na których opisuję podstawowe informacje o monecie. 
Na przodzie kopertki zapisuje nazwę nominału, rocznik, materiał, średnicę i stopień zachowania.
Na tyle kopertki zapisuje datę kupna i cenę.Na szczycie kopertki zapisuję numer, który odpowiada jej pozycji w moim katalogu kolekcji.

Całość trzymam poukładane na paletach w kuferku.

Katalog zbioru.

Należy pamiętać, że zbiór trzeba dokładnie opisywać aby się nie pogubić. Ponadto różne sposoby digitalizacji mogą sprawić, że nasza kolekcja przetrwa dłużej od nas KLIK . Ja opisuje swój zbiór w sposób tradycyjny - na papieże 


Podsumowanie

Monety są dla wielu sensem życia, dla innych chwilą wytchnienia i reliktem historii ludzkości a dla jeszcze innych świetną zabawą. Nie zapominajmy o tym żeby dbać o swą wiedzę i o swe zbiory.
Pozdrawiam ;)
       R

Komentarze

 1. Ciekawy post!
  Fajnie piszesz.
  laurie-bloog.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 2. Dobry blog zapowiada się ciekawie wpadnij na TPZN

  OdpowiedzUsuń
 3. Artykuł bardzo fajny ale aż musiałem się przejść po pokoju :) :
  "Ja opisuje swój zbiór w sposób tradycyjny - na PAPIEŻE"

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Popularne posty z tego bloga

UWAGA ! FAŁSZYWY DUKAT GDAŃSKI 1595 NA AUKCJI

UWAGA! BARDZO GROŹNE FALSYFIKATY !

Nieopisany w Igerze awers trojaka 1597 ;)