Przejdź do głównej zawartości

Przydatne

Tutaj umieszczać będę przydatne linki i nie tylko...

  •  Srebrne monety SAP i ... inne pasje to blog prowadzony z wielkim oddaniem pięknemu okresowi numizmatyki panowania Stanisława Augusta Poniatowskiego. Twórca bloga ma niezwykłą łatwość pisania o czym się przekonacie ...
  • SpodStempla.pl  "...to blog o zbieraniu monet. Pięknie tego hobby i EMOCJACH, które mu towarzyszą. Bo choć zbieranie monet można sprowadzić do nakładów, eRek, MS-ów, czy osiąganych kwot na licytacjach, to daleko mi do takiego podejścia. To wiedza, pasja, czasem inwestycja, innym razem świetna zabawa. To odkrywanie, że w tym przekutym kawałku metalu drzemie historia ludzkości. To rywalizacja o kolejne egzemplarze do zbioru. To obcowanie z niewątpliwym pięknem jakie drzemie nie tylko w antycznych monetach. To godziny spędzone na poszerzaniu wiedzy, poznawaniu nowych ludzi."  Tak ujął to autor . Nic dodać nic ująć.  
  • MONETY ZYGMUNTA III WAZY  to miejsce, w którym znajdziecie ciekawostki o nominałach obiegowych za panowania Zygmunta III Wazy, wgląd w rozwijającą się intensywnie kolekcję a także opisy aukcji i nie tylko...  Mówiąc w prost grzech nie wejść! Polecam :)
  • Zbierajmy monety tytuł tego bloga mówi wszystko, nie tylko ujawnia na pasję twórcy ale i zachęca nas do lektury czy nawet gromadzenia zbioru i wiedzy. Dążę szacunkiem człowieka, który go tworzy bo jeżeli o nim poczytacie to zrozumiecie  kim on jest dla dzisiejszej numizmatyki.
  • Blog GNDM.pl to miejsce, w którym otwieramy się na nowe horyzonty. Poznajemy i zagłębiamy się w numizmatyczny świat od podstaw. Przechodzimy podróż w czasie i uczymy doceniać się przeszłość.
  • Katalog FORTRESS tu mamy natomiast spis większości monet polskich datowanych, notowania aukcyjne, uczymy się korzystać ze skali rzadkości, przeglądamy monety brakujące do naszej kolekcji i poznajemy wszystkie ich parametry opisane w wygodny i niezawodny sposób łącznie z (w niektórych przypadkach) wielkością nakładu.  
  • Krzysztof Jurko  bardzo fajny kanał prowadzony z pasją. Znajdziecie tu wiele ciekawych pozycji.
  • Monety keszowe tu znajdziecie raj jeżeli jesteście miłośnikami dalekiego wschodu. Posty praktycznie codziennie    
  • Moja numizmatyka to miejsce opisuje numizmatykę ogólnie. Znajdziecie tu coś dla siebie bez względu na typ kolekcji. Polecam
  • Blog Numizmatyczny to blog o szerokich horyzontach podobnie jak powyższy. Warto czytać.    


Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Nieopisany w Igerze awers trojaka 1597 ;)

Po dość długiej przerwie przygotowałem dość ciekawy temat. Niestety dzisiejszy wpis nie będzie długi jednak poświęcony bardzo ciekawemu tematowi - trojakom Zygmunta III Wazy, a właściwie ciekawemu awersowi z roku 1597.


Przyjrzyjmy się samej monecie...
Oto i on, na pozór niepozorny i standardowy a jednak rzadki. Ale na czym polega wyjątkowość tego awersu? Wybity w mennicy bydgoskiej średnica 18 mm, waga 2,29 grama srebra.
Już w XIX wieku powstawały katalogi poświęcone w całości lub w części temu niesamowitemu nominałowi jakim jest trojak. Rozpoczęto ich bicie za czasów Zygmunta Starego - on wprowadził u nas na stałe lub dłuższy czas wiele nominałów, które dziś tak kochamy i z wielką przyjemnością selekcjonujemy do swych zbiorów. Przykładami takich nominałów były talary, szóstaki trojaki czy rozpowszechnione na naszym terenie dzięki owemu władcy dziś niezwykle cenne i rzadkie pierwsze polskie dukaty takie jak ten niesamowity 1531 z 12 aukcji Antykwariatu Pana Michała Niemczyka, który os…

Mennictwo polskie za Kazimierza Wielkiego i nie tylko :)

I śpi król Piast, ostatni na polskim tronie lecz w umysłach i sercach poddanych swoich, królem zawsze był i będzie, gdyż ten tytuł pełen chwały, jego imieniu towarzyszyć będzie.
Wielki wódz niczym murarz, odbudował swoje państwo a poddanych - miał ich wielu, niczym pasterz potraktował.  Państwo dziadów zrujnowane niczym  Atlas na swe barki wziął i drewno w kamień przemienił. Nie bał się prawa, sam je stanowił, A, że nauki był wielbiciel ustanowił akademię.
Jako, że nic nie trwa wiecznie,  jego życie skończyło się przedwcześnie. My Polacy my Polski ród  my pamiętamy i pamiętać będziemy  dziadów naszych trud.  Trud budowy państwa tego, byśmy dzisiaj tu żyli i legendę tą tworzyli. 
R.B                                                
Powyższy wierszyk mego autorstwa pewnie uświadomił wam sympatię jaką darzę tego władcę.
Teraz pora na zarys historyczny. A później sprawy numizmatyczne.Kazimierz Wielki  Ostatnio było o "ostatnim" Piaście czystej krwi natomiast dziś o ostatnim królu z tej dynastii i…

Złotówka na ziemiach polskich (1441 - 1668) cz. 1

Pieniądz jest podstawą dzisiejszego życia codziennego tak jak już tysiące lat temu w Grecji i Rzymie. Naszą walutą jest złoty polski, ale czy ktoś z was zastanawiał się kiedykolwiek skąd wzięła się ta nazwa i dlaczego to jest "złoty" skoro złotówki nigdy nie były wybijane w kruszcu, od którego pochodzi ich nazwa. W dzisiejszym wpisie zabiorę was w podróż po tym niesamowitym nominale.

Złotówki przy swej ilości odmian i roczników z pewnością to genialny materiał na piękny i obszerny zbiór nominału będącego jednym z synonimów polskości.  Na sam początek przenieśmy się do czasów schyłku średniowiecza ustępującego nowożytności. W końcówce XV wieku jednak w Polsce nie bito żadnych monet złotych a największym srebrnym nominałem był półgrosz. W państwie krążyły jednak monety złote pochodzące głównie z Węgier - goldguldeny węgierskie, które zaczęły napływać na nasze terytorium w czasach Władysława Warneńczyka ( był on bowiem również królem owego państwa) i bardzo dobrze się tu przyję…